טיול רוח ומורשת

הגולן היה לזירת קרבות גבורה וכיום הוא זרוע אתרי מורשת קרב המנציחים את הלוחמים וגבורתם בהגנתם על
ישראל. נבקר בכמה מאתרי מורשת הקרב ובשביל להנצחתו של אלי כהן, האיש שלנו בדמשק.

נפתח את היום בביקור ובלגימת יין משובח ביקב אודם שבמושב אודם. נמשיך לתצפית עמק הבכא שלמרגלות הר החרמונית ונצפה על הזירה בו
התחוללו קרבות הבלימה הקשים במלחמת יום הכיפורים. במקום אנדרטה לזכר הנופלים ואמפי תיאטרון המאפשר ישיבה וצפייה לעבר עמק הבכא. ניתן לעצור באנדרטת פלס”ר חטיבה 7 שבצומת הפניה להר החרמונית. האנדרטה הוקמה לזכר 24 חברי הפלוגה שנפלו במלחמת יום הכיפורים. טורבינות הרוח הנבנות בימים אלו במסגרת חוות הטורבינות עמק הבכא מושכות את העין: 30 טורבינות רוח בהספק כולל של 96 מגה וואט – הספק
ייצור השקול לצריכת החשמל של כ-000,40 משקי-בית בישראל. נעצור לצהריים במסעדת הבוקרים , בלפיצל’ה במרום גולן, ב –K בר שבצומת וואסט. לאירוח ביתי –  ליז ושי מבשלים סיפור אהבה או בבית של אביבה בעין זיוון. נסיים בתחנה מתוך שביל אלי כהן, שביל שנבנה להנצחתו של האיש שלנו בדמשק במפקדת הכוחות הסוריים- מבנה גדול ומרשים. מבנה זה שימש כמפקדת המודיעין הסורי ברמת הגולן. בחצר המבנה, מול הכניסה, עומד פסל של מנעול המדמה את אלי כהן שהציץ לסודותיה של סוריה. מצדו הימני של העמוד בכניסה יש שלט המציין שאלי כהן ביקר בבניין זה מספר פעמים במהלך שהותו בסוריה. ניתן לבקר בתחנה נוספת בשביל –פסל נדיה שנמצא בלוע הר הגעש אביטל (נצא מדרך העפר ונפנה שמאלה, נמשיך בנסיעה של 1 ק”מ דרומה ונפנה ימינה לקיבוץ מרום גולן. הכביש הצר עובר בתוך לוע של הר געש בין הר אביטל להר בנטל. כ-200 מטרים אחרי הפניה, מצד שמאל על גבעה הצופה לסוריה, מוצב פסל. נחנה את הרכב ונתקדם רגלית לכיוון הפסל) הפסל מתאר את נדיה, אלמנתו של אלי כהן ושלושת ילדיה הצופים לכיוון סוריה מתוך צפייה לשובו ולהבאתו לקבורה בישראל.

מה דעתכם להישאר לעוד יום טיול, להכיר ולחוות את אתרי המורשת של הגולן?
נפתח את היום בביקור בתל סאקי, תל געשי קטן בדרום הגולן בו נבנה מוצב צה”לי. במלחמת הכיפורים התנהל במקום קרב והחיילים נשארו נצורים בבונקר במשך שעות רבות ללא מים, מזון וסיוע צבאי. ניתן לשדרג את חוויית הביקור במשחק אתגר הבונקר בתל סאקי .נמשיך לאתר המורשת הלאומית עין קשתות הכולל צפייה בסרט קצר וסיור במעיין הקשתות ובבית הכנסת העתיק שנחפר ושוחזר בשיטות טכנולוגיות מתקדמות. נבקר במועדון הקצינים הסורי בקיבוץ אפיק. זוהי תחנה בשביל אלי כהן ,שביל שנבנה להנצחתו של האיש שלנו בדמשק. במקום תצפית אל העיר הרומית סוסיתא ואל נחל עין גב. היה זה מועדון הקצינים הסורי של מחנות פיק.
אשר בו התארח אלי כהן מספר פעמים. על המרפסת ישנו שלט “מרפסת הר נבו” משום שבה עמד אלי כהן וצפה בגעגועים ממדינת האויב לכיוון הארץ כשהוא לא יכול לעבור בחופשיות. סמוך למבנה ספסלי ישיבה, תצפית ועמדת מסבירן על האזור (בית הקצינים אפיק בווייז). נעצור לצהריים לארוחה חלבית בחיה בקפה, בש’מעלה במושב אניעם או בראנץ חלבי בבקתה במושב רמות. נסיים ברחצה בכנרת.חופים מוסדרים בסביבה: חוף דוגה, דוגית, גולן, צאלון ואשלים. חוף כינר-חוף נפרד.

אפשר להמשיך לחוויית אתגר וכיף לבחירתכם 

ניתן להישאר ללילה באחד מאתרי הלינה ברחבי הגולן

שתף את המסלול שלך

Facebook
WhatsApp
Email
Print

מפת אטרקציות גולניות

המועדפים
שלך